Płytki rektyfikowane – co to jest rektyfikacja?

płytki rektyfikowane - co to jest rektyfikacja?

Płytki rektyfikowane to dobry sposób na idealne ułożenie płytek ceramicznych. Można wykorzystać je na podłodze oraz na ścianach. Rozwiązania tego typu nadają pomieszczeniom nowoczesnego i schludnego wyglądu.

Co to jest rektyfikacja?

Samo słowo rektyfikacja oznacza „prostowanie”, „wzorcowanie” i jest procesem polegającym na fizycznym lub chemicznym nadawaniu jednakowych parametrów danemu podmiotowi, który ulega rektyfikacji.

W przypadku płytek rektyfikowanych chodzi o ujednolicenie rozmiarów płytek tak, aby wszystkie w danym sorcie były maksymalnie zbliżone do siebie. Mowa tutaj o dokładności do 0,2 mm.

Płytki rektyfikowane – to płytki poddane procesowi wzorcowania. Gotowe płytki mają dokładnie ten sam kaliber.

Płytki rektyfikowane a fuga.

Płytki poddane procesowi rektyfikacji oprócz dokładnie takich samych parametrów. Mają również idealnie ostre kąty. (90st) Ułatwia to ich układanie oraz minimalizuje potrzebę fugowania.

Jednak fachowcy często ze względów praktycznych dokładają fugę o grubości minimum 1,5 mm. Zapobiega to dostawaniu się wilgoci pomiędzy płytki, szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka.

Przykładowa płytka rektyfikowana (fot. Tubądzin)

Minusem tego typu płytek jest nieco wyższa cena, niż w przypadku zwykłych płytek. Różnica w wysokości ok. 30 zł. na metrze kwadratowym. Jednak ułożone „na gotowo” płytki rektyfikowane cieszą oko wyjątkowo równym rozmieszczeniem, nadając naszemu pomieszczeniu niecodziennego uroku nowoczesnych przestrzeni.

Przeczytaj również – co to są płytki kalibrowane.

2 thoughts on “Płytki rektyfikowane – co to jest rektyfikacja?

  1. aquatro.2017 Post authorReply

    Tak lubimy najbardziej, mimo iż znamy się na laniu wody 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *