Odpływ warszawski, odpływ poznański. Różnice w budowie i zastosowaniu.

odpływ warszawski odpływ poznański czym się różnią

Odpływ warszawski a odpływ poznański. Co różni te dwa rodzaje odpływów muszli sedesowych? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

 

Być może spotkałeś/aś się ze zwrotem odpływ warszawski, lub odpływ poznański. Co oznaczają te tajemnicze zwroty? Czy są to pojęcia zrozumiałe jedynie dla instalatorów i handlarzy instalacji sanitarnych? Nic bardziej mylnego. Dzięki nam dowiesz się co kryje się pod powyższymi nazwami.

Odpływ warszawski.

Najprościej rzecz ujmując różnice pomiędzy odpływem warszawskim a odpływem poznańskim dotyczą położenia odpływu względem muszli sedesowej. Słynny odpływ warszawski charakteryzuje się odpływem pionowym

odpływ warszawski – inaczej odpływ pionowy.

Tak montowane toalety mogą być jedynie w miejscach, w których występuje odpływ w podłodze. Przy tego rodzaju odpływie mogą powstać trudności, gdy będziemy chcieli na przykład zamontować zestaw podtynkowy. Istnieje bowiem ryzyko znacznego zmniejszenia pomieszczenia, poprzez odpowiednie przesunięcie miejsca montowania stelaża do wysokości odpływu.

miska z odpływem warszawskim. rys. Koło

Odpływ poznański.

W odróżnieniu do odpływu warszawskiego, odpływ poznański charakteryzuje się poziomym otworem odpływowym.

Odpływ poznański – inaczej odpływ poziomy.

Stosowanie tego rodzaju miski sedesowej jest możliwie przy otworze kanalizacyjnym poziomym, czyli takim który jest w ścianie. Jeśli chcemy wstawić sedes kompaktowy, a niemożliwe jest wstawienie kompaktu warszawskiego ze względu na zbyt małą odległość podejścia od ściany. Możemy wykorzystać miskę typu poznańskiego z pionowym podejściem kanalizacyjnym stosując odpowiednie kolano. Jednak takie użycie będzie miało konsekwencje estetyczne w postaci widocznego złącza. Nie wszystkim jednak może się to podobać.

miska z odpływem poznańskim. fot. Koło

Odpływ uniwersalny.

Wychodząc na przeciw potrzebie klienta powstała również miska sedesowa z odpływem uniwersalnym, czyli takim który można podłączyć zarówno do podejścia w ścianie jak i w podłodze. Nie umniejszając estetyce wizualnej. Samą budową przypominają miskę typu poznańskiego, jednak odpływ jest zabudowany elementem ceramicznym. To rozwiązuje problem zbyt małej odległości otwory kanalizacyjnego od ściany pomieszczenia.

miska z odpływem uniwersalnym. fot. Koło.

Odpływ uniwersalny jest jednym z najczęściej kupowanych produktów sanitarnych ze względu na możliwości przyłączeniowe, które nie są ograniczone podejściem kanalizacyjnym. Oraz zakamuflowaniem przyłączy.

Od teraz, stojąc przed wyborem miski WC nie będzie już miejsca na pomyłkę, ponieważ będziesz doskonale wiedział/a jaki rodzaj muszli wybieramy do odpowiedniego otworu kanalizacyjnego.

Już wiesz czym się różni odpływ warszawski od odpływu poznańskiego.

A czy wiesz ile wody zużywa prysznic?
albo chcesz zobaczyć naprawdę ładną wannę?

5 thoughts on “Odpływ warszawski, odpływ poznański. Różnice w budowie i zastosowaniu.

 1. Anonim Reply

  szukam sedesu z odplywem warszawskim ,który posiadadodatkoe podejście boczne na podlogą śr/50mm.

 2. Roman Reply

  A ja szukam miski ustępowej z odpływem skośnym. Muszę swój wymienić na nowszy model. Takie też były, a nie tylko warszawskie i poznańskie.

  • aquatro.2017 Post authorReply

   Będzie ciężko znaleźć muszlę z odpływem skośnym. Były one produkowane przed laty. Aktualnie producenci ograniczają się do produkcji odpływów poziomych i pionowych, oraz uniwersalnych. Jednak mamy nadzieję, że znajdzie Pan odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

 3. Monica Reply

  Panie ROMAN znalazł Pan miskę ustępową z odpływem skośnym? Też szukam, jesli tak wysle Pan linka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *