Płytki kalibrowane – co to jest kalibracja płytek?

płytki kalibrowane = co to jest kalibracja płytek?

Płytki kalibrowane często mylone są z płytkami rektyfikowanymi. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie „co to są płytki kalibrowane?” należy na początek dowiedzieć się czym jest kaliber płytki.

Kaliber płytki.

Kaliber płytki – to rzeczywisty wymiar płytki liczony w milimetrach. W przeciwieństwie do formatu płytki, który wyraża się w centymetrach i jest uogólnionym rozmiarem płytki w danej kolekcji.

Przykład: Kupujemy płytki o wymiarze (formacie) 30 x 30 cm. W paczce natomiast znajdujemy płytki które mogą różnić się od siebie kalibrem (rozmiarem rzeczywistym) nawet o 3 mm.

Co to są płytki kalibrowane?

Płytki kalibrowane to płytki poddane procesowi selekcji na partie najbardziej zbliżone wymiarem rzeczywistym. Dlatego przy zakupie płytek warto zwrócić uwagę na oznaczenia kalibracji. Ponieważ o ile płytki z jednej partii mogą być zbliżone rozmiarem, o tyle płytki z innej partii produkcyjnej mogą różnić się znacząco od poprzednich sortów.

Różnica w kalibrze płytek wynika z procesów produkcyjnych, a nie z wad danego produktu. Powinniśmy o tym pamiętać, aby nie dochodziło do sytuacji, w których klient pragnie zareklamować płytki z powodu różnic w ich rozmiarze. Takie reklamacje nie będą bowiem uwzględniane.

Różnica płytek w jednej paczce to normalne zjawisko wynikające z procesów produkcyjnych. Nie jest to wadą produktu.


Płytki kalibrowane to nie płytki rektyfikowane.

Istnieje różnica pomiędzy płytkami kalibrowanymi a płytkami rektyfikowanymi, które są mechanicznie docinane lub szlifowane do pożądanego kalibru.

Więcej na temat płytek rektyfikowanych przeczytasz tutaj.

Zanim kupisz płytki koniecznie przeczytaj artykuł o parametrach płytek ceramicznych.

2 thoughts on “Płytki kalibrowane – co to jest kalibracja płytek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *