Dzień Kobiet w Polsce i w wielu krajach świata obchodzony jest 8 marca. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawialiście się jaka jest historia tego dnia? Jaka jest geneza owego święta? I jakie znaczenie ma dzisiaj?
Geneza.
Za pierwowzór Dnia Kobiet należałoby uznać starożytne rzymskie Matronalia. Było to obchodzone 1 marca święto kobiet zamężnych, czyli matron (matrona łac.- mężatka, pochodzi również od łacińskiego słowa mater– matka). W tym dniu rzymskie mężatki chodziły z kwiatami na Eskwilin, jedno z siedmiu wzgórz rzymskich. Składały tam dary w świątyni Junony, modląc się o szczęście w życiu małżeńskim. Tradycją tamtych czasów było również obdarowywanie żon przez mężów drobnymi upominkami. Ale czy rzeczywiście Matronalia były pierwowzorem?
Być może w innych kulturach, których tradycja nie dotrwała do naszych czasów świętowano w podobny sposób? Najstarszym wizerunkiem kobiety jest posążek Wenus z Willendorf w Austrii. Powstał w epoce paleolitu, 22- 24 tysiące lat temu. Rzeźba przedstawia atrybuty płodności kobiety, matki która daje życie. Figurka przedstawiająca wyolbrzymione piersi, brzuch i uda kobiety, mogła mieć związek z kultem płodności. Czy mogło to świadczyć o szczególnym traktowaniu kobiet?
Wenus z Willendorf. fot. Wikipedia
Walka o ideę.
Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet miały miejsce 28 lutego 1909 roku nigdzie indziej jak w Stanach Zjednoczonych. Organizowane przez Socjalistyczną Partię Amerykańską w Nowym Yorku prawdopodobnie w ramach strajków ILGWU (międzynarodowy związek pracownic przemysłu odzieżowego) z 1909 r, a nie jak twierdzą niektórzy w 1908.
W listopadzie 1909 roku miało miejsca tzw. Powstanie 20 000. Były to strajki pracownic fabryk odzieżowych dotyczące złagodzenia ciężkich warunków pracy. Zmniejszenie liczby godzin i ogólną poprawę sytuacji kobiet w zakładach.
strajk kobiet w Nowym Yorku, fot. Wikipedia
pożar fabryki Triangle shirtwaist factory w NY fot. Wikipedia
szmizetka, rodzaj bluzki noszony w XIX w. fot. bookshelf.aapld.org
Dlaczego 8 marca?
Potwierdzenie święta kobiet jako strategii promowania równouprawnienia miało miejsce w czerwcu 1910 r. w Kopenhadze podczas Międzynarodowej Konferencji Kobiet. Ustalono święto, jednak nie ustalono konkretnej daty.
8 marca 1917 r. odbywały się również strajki w rosyjskiej stolicy Sankt Petersburg. Również dotyczyły pracownic przemysłu tekstylnego. Zapoczątkowały prawdziwą rewolucję w państwie. A 4 dni później, kiedy Car Mikołaj II abdykował, tymczasowy rząd ustanowił prawo kobiety do głosowania. Od Tego roku 8 marca stał się świętem narodowym wśród krajów komunistycznych aż do 1975 roku, kiedy święto zostało zaadaptowane przez ONZ, jako dzień walk o prawa kobiet.
W Polsce prawo wyborcze kobiet zostało ustanowione w 1918 roku, a więc już w Niepodległej Polsce.
Dzień Kobiet w Polsce.
W naszym kraju swoje święto kobiety zaczęły obchodzić po II Wojnie Światowej. U podstaw komunistycznej propagandy kobiety miały wsiadać na traktory, wyrabiać normy i pracować nad odbudową narodu. Za to zostawały obdarowywane goździkami, rajstopami i szarym mydłem. Wcześniej DK był nawet dniem wolnym od pracy, aż do 1993, w którym
święto zostało zniesione przez kobietę, ówczesną premier Hannę Suchocką.
Współcześnie Dzień Kobiet został raczej skomercjalizowany, a najbardziej zacierają ręce właściciele kwiaciarni.
plakat propagandowy PRL, fot. google.
ONZ wprowadza Międzynarodowy Dzień Kobiet.
W 1975 roku. podczas Światowego Roku Kobiet Obóz Narodów Zjednoczonych wprowadza coroczne święto kobiet, jako motywację do pracy nad poprawą pozycji kobiet w społeczeństwie. Szczególnie w krajach, w których prawa są zaniedbywane.
Pole do działania.
W wielu krajach, takich jak Jemen, Syria, Iran czy Maroko prawa kobiet wciąż są bardzo znikome, a życie płci żeńskiej zakrawa o wyzwanie. Czy nie warto skupić się na pomocy kobietom, które najbardziej tego potrzebują, zamiast brać udział w różnego typu grach politycznych?