Woda dla ludzi. 8 ciekawostek na temat wody.

dziecko w wodnym basenie

Woda jest niezbędna do życia. Z okazji corocznego, obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody przygotowaliśmy kilka ciekawostek dotyczących owej substancji.

1. DMHO, czyli woda.

Prawdziwa nazwa wody, chociaż rzadko używana to Monotlenek Diwodoru (DMHO). Ta nie wszystkim znana nazwa stała się źródłem wielu żartów zapoczątkowanych przez amerykańskich studentów kierunków chemicznych. Żart okazał się udany do tego stopnia, że masowo wysyłano petycje do rządu USA w sprawie zaprzestania produkcji DMHO. W mistyfikacjach pisano na przykład, że u większości ludzi chorych na raka można było odnaleźć cząstki DMHO. Przypadkowe dostanie się substancji do płuc może powodować śmierć, a stan gazowy preparatu może prowadzić do oparzeń skóry.

2. Woda jest stara jak świat.

Skąd wzięła się woda na ziemi? Do końca nie zostało to ani zbadane, ani udowodnione. Ale główna hipoteza mówi, że woda była obecna od samego początku, czyli od czasów formowania się ziemi, a więc ok. 4,54 mld lat temu. Oznacza to tyle, że pijemy tę samą wodę, którą piły dinozaury. Oznacza to również inną prawidłowość, nie tak wesołą dla nas, bowiem pijemy również tę wodę, którą wydalamy.

3. Ile jest wody na ziemi?

Szacuje się, że 1 386 000 000 m³ wody, w tym zarówno wody słone jak i słodkie (0,77% w stosunku do całej ilości wody). Woda na ziemi jest systemem zamkniętym. Oznacza to, że jej ilość się nie zmienia.

fot. USGS

4. Woda i ścieki.

To hasło tegorocznej edycji World Water Day 2017. Organizatorzy zachęcają do uświadamiania sobie, że ścieki można uzdatniać już z poziomu własnego domu i dzięki temu nie marnować ogromnych ilości wody, które trafiają do kanalizacji, lecz starać się lepiej wykorzystać jej potencjał.

5. Auto na wodę?

Tak, jest to możliwe. Polak, dr Jan Gulak wynalazł instalację, a w 2003 uzyskał zgodę Urzędu Patentowego na swój wynalazek. Tzw. instalacja HHO może działać zarówno w autach benzynowych jak i w dieslach. Istnieją firmy, które zajmują się fabrycznym zakładaniem owych instalacji wodnych. O ile jest to jeszcze dosyć świeża i kontrowersyjna kwestia, to być może w przyszłości wszyscy będziemy korzystać z podobnych rozwiązań.

6. Ile człowiek ma w sobie wody?

U osoby dorosłej woda wypełnia ok. 60-70% całkowitej masy ciała. Średnie optymalne spożycie wody powinno wynosić 1,5 do 2 litrów na dobę. Aby zachować gospodarkę wodną i mieć lepsze samopoczucie. Jeżeli człowiek straci 1% wody w stosunku do masy ciała już można mówić o odwodnieniu. Jeśli zaczyna czuć pragnienie jego ubytek wody wynosi do 2% masy ciała. Powyżej 20% ubytku wody do masy ciała organizm nie jest w stanie dalej funkcjonować i kończy się zgonem. Bez wody człowiek jest w stanie przeżyć maksymalnie do 7 dni.

7. Mamy prawo do wody.

Od 2010 roku, a dokładnie od 28 lipca. ONZ ustanowiło rezolucję mówiącą, że człowiek ma podstawowe prawo do czystej wody i sanitariatu.

8. Aktywnie spędzony dzień.

22 marca jest organizowanych wiele akcji mających na celu uświadamianie ludzi w kwestii oszczędzania wody. W wielu miastach oczyszczalnie ścieków i zakłady komunalne wprowadzają dzień otwarty, w którym możemy darmowo zwiedzić miejsca i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat gospodarki zasobami wodnymi.

Polska Akcja Humanitarna wymyśliła specjalny happening na ten dzień. Na ich stronie internetowej możemy przeczytać.

Zachęcamy do zorganizowania w swoich miastach akcji „Kilometrowe marsze po wodę”. Podobny happening miał miejsce już w Warszawie i Krakowie. W stolicy 20 osób przez dwie godziny, kursowało pomiędzy stacjami Metro Centrum – Metro Wilanowska, trzymając na głowach niebieskie kanistry na wodę. Tym samym pokazywaliśmy innym pasażerom, że pokonywana odległość 6 km to dokładnie tyle, ile zazwyczaj codziennie chodzą po wodę mieszkańcy globalnego Południa. Jednorazowo pokonują ten dystans z obciążeniem jakim jest 20-litrowy kanister, a dzienne potrzeby rodziny są pięciokrotnie większe. Przed wejściem do metra przygotowaliśmy także miejsce, które symbolizowało studnię, gdzie nieustannie kilka osób stało w kolejce po wodę. Jeśli również chcecie stworzyć taką studnię w swoim scenariuszu akcji, musicie uwzględnić cykliczne wymiany między osobami kursującymi z kanistrami i tymi stojącymi po wodę.Przejazd 6 kilometrów metrem zajmuje 9 minut. Ile zajmuje dotarcie do najbliższego ujęcia wody w krajach Afryki i Azji? Cel akcji: Zamierzeniem akcji jest zwrócenie uwagi na to jak duże odległości mieszkańcy krajów globalnego Południa muszą pokonywać każdego dnia aby dojść do studni i dostarczyć wodę dla swoich rodzin„.

Warto wziąć czynny udział w obchodach tego dnia.
Czy to czynnie, włączając się na przykład w takie akcje jak opisana powyżej,
czy z poziomu monitora wpłacając datki na odpowiednie instytucje.
Zawsze warto pomagać.

Może chcesz przeczytać również o oszczędzaniu wody?
albo dowiedzieć się ile kosztuje cię codzienny prysznic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *