Rewolucyjne łazienkowe koncepcje: Werner Aisslinger projektuje dla Kaldewei

tricolore wanna, design Studio Aisslinger

Koncept Tricolore & Grid. Kolejny designer współpracuje z Kaldewei: renomowane Studio Aisslinger projektuje dwa wyjątkowe modele z filigranowej stali emaliowanej.

Ahlen, marzec 2017.

Stała współpraca ze znanymi biurami projektowymi takimi jak Sottsass Associati jest integralną częścią procesu tworzenia nowych produktów w firmie Kaldewei. Z niemieckim producentem współpracowali już tacy wybitni designerzy jak Arik Levy czy Anke Salomon. W tym sezonie świeże impulsy w proces produktowych innowacji wnosi kooperacja z Wernerem Aisslingerem oraz Tiną Bunyaprasit. Jej efektem jest nowa interpretacja wanny oraz umywalki jako rzeźby, funkcjonalnej struktury spełniającej określoną rolę w przestrzeni. Koncepcje produktowe ,,GRID” oraz ,,TRICOLORE” stanowią absolutne mistrzostwo sztuki projektowej – filigranowe, nowoczesne obiekty użytkowe wykonane ze szlachetnej stali emaliowanej Kaldewei.

Początek współpracy firmy Kaldewei z Wernerem Aisslingerem oznacza dla obu stron konieczność przekraczania kolejnych granic. Nowe filigranowe modele wanien i umywalek są funkcjonalne, pełne fantazji i wyjątkowo szlachetne w formie. To zupełnie nowy sposób interpretacji roli elementów wyposażenia w przestrzeni. W swoich koncepcjach projektowych Werner Aisslinger i Tina Bunyaprasit świadomie kładą nacisk na grę kolorami, zabawę formą oraz elementami konstrukcji. Sposób projektowania wraz z funkcjonalnością produktów pokazują, że obiekty sanitarne coraz częściej pełnią w przestrzeni rolę podobną do mebli.

Tina Bunyaprasit, Werner Aisslinger fot. Studio Aisslinger

Koncepcja GRID: obiekty łazienkowe „zawieszone” w przestrzeni

Zaprojektowana przez Wernera Aisslingera oraz Tinę Bunyaprasit linia GRID charakteryzuje się uwolnieniem od płaszczyzn i brył na rzecz otwartej ramowej struktury. Cienkościenne elementy nadają niezwykłej optycznej lekkości, a przy tym są niejako „zawieszone” w przestrzeni. Struktura w kształcie kosza stanowi nie tylko wsparcie dla wanny czy umywalki. Może być z powodzeniem wykorzystana do zawieszenia półek, akcesoriów lub w myśl koncepcji „miejskiej dżungli” pozwala umieścić ozdobne donice z kwiatami.

fot. Kaldewei & Studio Aisslinger
fot. Kaldewei & Studio Aisslinger
fot. Kaldewei & Studio Aisslinger

Koncepcja TRICOLORE: rewolucyjna gra kolorów zamknięta w stalowej płycie

Koncepcja TRICOLORE oparta jest na grze kolorów. W przestrzeni łazienki często zdominowanej przez białe barwy, kolorowy obiekt przyciąga uwagę i rewolucjonizuje wnętrze. TRICOLORE przekłada archetyp wolnostojącej wanny na nóżkach na język współczesnego projektowania. Określeniem kluczowym dla tej nowatorskiej koncepcji jest słowo kolaż (fr. collage): czyli technika polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów lub elementów w różnych kolorach. W koncepcji TRICOLORE wanna wykonana jest ze stali emaliowanej w dwóch różnych kolorach. Całość kompozycji uzupełnia stalowa podstawa, wykonana w trzecim kolorze, sprawiająca wrażenie, jakby została wycięta z innej wanny.

fot. Kaldewei & Studio Aisslinger
fot. Kaldewei & Studio Aisslinger
fot, Kaldewei & Studio Aisslinger

Dlaczego łazienka?

Werner Aisslinger w ten sposób wyjaśnia swoją nową miłość i fascynację obiektami łazienkowymi: „w przyszłości łazienka będzie jedynym miejscem w przestrzeni mieszkalnej, w którym codzienne rytuały będą dla człowieka ważniejsze niż absorbująca wszystkie zmysły cyfrowa rzeczywistość. Dla projektanta oznacza to szansę kreowania przestrzeni, która będzie pełnić funkcję domowej oazy spokoju i relaksu. Ta przestrzeń powinna być kolorowa, pełna fantazji, urządzona w niekonwencjonalny sposób, z dużym naciskiem na wykorzystanie wysokiej jakości materiałów.“ Tworząc projekty GRID oraz TRICOLORE Werner Aisslinger chciałby wspólnie z Kaldewei dać branży sanitarnej wiele ciekawych, kreatywnych a przy tym może wręcz rewolucyjnych impulsów.

Werner Aisslinger

Werner Aisslinger – to znany na całym świecie, wielokrotnie nagradzany za swoje projekty designer, który posiada własne studia projektowe w Berlinie i Singapurze. Autor znanego arcydzieła sztuki użytkowej o nazwie „Juli Chair“ , które od 1996 roku prezentowane jest na stałej wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (Museum of Modern Art). Aktualnie jego studio projektowe zajmuje się przygotowaniem wystawy „House of Wonders“ dla Muzeum Pinakothek der Moderne w Monachium. Wśród prezentowanych eksponatów znajdzie się również jedna z wanien firmy Kaldewei. W 2014 roku Aisslinger współpracował z niemieckim producentem przy realizacji projektu wnętrz Hotelu 25hours Bikini w Berlinie. W hotelowych łazienkach designer wykorzystał innowacyjne rozwiązania produktowe ze stali emaliowanej Kaldewei.

Firma Kaldewei

Firma Franz Kaldewei GmbH & Co. KG jest światowym liderem w produkcji najwyższej jakości elementów wyposażenia łazienek ze szlachetnej stali emaliowanej. Na bogate portfolio niemieckiego producenta składa się ponad 600 modeli wanien, brodzików oraz umywalek stanowiących kompletne rozwiązania systemowe przeznaczone do łazienek prywatnych a także obiektów użyteczności publicznej. Produkty Kaldewei charakteryzuje harmonijna stylistyka oraz jednorodność materiału, z którego są wykonane. Warto przypomnieć, że wyroby ze stali emaliowanej są znane ludzkości od wieków. Unikalne właściwości emalii powodują, że produkty wykonane z wysokiej jakości stali emaliowanej doskonale sprawdzają się między innymi jako elementy wyposażenia łazienek. Za wybitne osiągnięcia firmie Kaldewei przyznano niedawno tytuł ,,Marki Stulecia,, („Marke des Jahrhunderts“). Dzięki współpracy z renomowanymi biurami projektowymi producent z Ahlen otrzymał ponad 120 prestiżowych nagród i wyróżnień za design. Założona w 1918 roku rodzinna firma Kaldewei przekształciła się w prężnie działające przedsiębiorstwo posiadające rozbudowaną sieć partnerów handlowych oraz przedstawicielstwa w ponad 80 krajach na świecie.

Źródło: Kaldewei GmbH & Co. KG

jeśli masz chwilkę, możesz przeczytać również artykuł o rodzajach baterii łazienkowych.

2 thoughts on “Rewolucyjne łazienkowe koncepcje: Werner Aisslinger projektuje dla Kaldewei

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *