Łazienka w stylu prowansalskim.

Wpis rozpoczynający cykl artykułów o stylach w aranżacji wnętrz łazienkowych. Urzekający i wiosenny styl prowansalski przedstawiamy jako pierwszy.

Prowansja, inaczej rzymska prowincja.

Teren południowo wschodniej Francji położony nad Morzem Śródziemnym. Nazwa wzięła się od czasów Imperium Rzymskiego, kiedy to podbitą Galię Zaalpejską Rzymianie potocznie nazywali provincia nostra – nasza prowincja.

typowy krajobraz Prowansji.

Klimat subtropikalny nadaje temu miejscu szczególnego charakteru. Słońce, wino i lawenda to prawdziwa wizytówka krainy dawnej Burgundii. Stąd wprowadzanie stylu prowansalskiego do wnętrz powinno skupić się na maksymalnym oddaniu ciepła pomieszczeniom, które chcemy zaaranżować. Przecież mają się kojarzyć z sielskim życiem i relaksem, czasem leniwie spędzanym przez mieszkańców Lazurowego Wybrzeża.

Jakie elementy budują styl prowansalski?

Typowa łazienka z południowej Francji odznacza się przede wszystkim kamienną podłogą, która w połączeniu z gorącym klimatem jest poranną ulgą dla naszych stóp. Ściany w miejscu szczególnie narażonym na kontakt z wodą powinny być obłożone płytkami, a cała reszta tynkiem strukturalnym, aby przypominała naturalne galijskie lepianki. Pod sufitem często można spotkać ciężkie drewniane belki stropowe, które idealnie współgrają z jasnymi barwami. W stylu prowansalskim ważnym elementem jest wolno stojąca wanna, najlepiej biała z ozdobnymi nóżkami i dekoracyjną armaturą. Meble drewniane, postarzane stanowią wyrazisty motyw tego stylu. Oraz wszędobylskie motywy kwiatów i esów-floresów. Nienaganne będzie również ustawienie w różnych miejscach lawendy w doniczkach.

łazienka w stylu prowansalskim. fot. pinterest.

Kolorystyka leniwego czasu i zachodu słońca.

Kolory jakie dobierzemy do łazienki w stylu prowansalskim powinny mieścić się w kategorii klimatu śródziemnomorskiego. A więc odbijające światło odcienie bieli. Lazurowe elementy przypominające kolor beztroskiego nieba i orzeźwiającej wody. Jasne beże wpadające w słoneczne żółcie i dopełniające lawendy. Wnętrza jasne, nasłonecznione, które będą oddawały nastrój ciepłej i pogodnej wakacyjnej aury.

Urządzając wnętrze w stylu prowansalskim należy pamiętać przede wszystkim o luzie jakiemu sprzyja ciepły klimat podzwrotnikowy. Nawet jeśli nie wszystko w naszej aranżacji będzie odpowiadało danemu stylowi, nie należy się z tego powodu martwić i stresować. Tylko napić się czerwonego wina, puścić francuską muzykę i poczuć ten relaks jakim na co dzień oddycha Prowansja.

beztroska Prowansja
klikając w ten link dowiesz się ile wody zużywa prysznic.

Lub przeczytaj inne ciekawe artykuły np.

8 ciekawostek o wodzie, których mogłeś nie znać.

Jak ułatwić sobie zakup deski sedesowej?

Poznaj polskich producentów ceramiki łazienkowej.

Nie kupuj armatury sanitarnej w markecie.

 

2 thoughts on “Łazienka w stylu prowansalskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *