Rodzaje baterii łazienkowych, poznaj wybór i przeznaczenie armatury sanitarnej.

rodzaje baterii łazienkowych

Rodzaje baterii łazienkowych różnią się w zależności od przeznaczenia, funkcjonalności oraz specyfikacji montażu. W tym artykule dowiesz się jakie są dostępne rodzaje baterii łazienkowych, oraz na co zwrócić uwagę, zanim dokonasz wyboru.

Rodzaje baterii łazienkowych z uwzględnieniem przeznaczenia.

Na rynku, spośród ogromnego wyboru armatury sanitarnej występują produkty charakteryzujące się odpowiednim przeznaczeniem. Najbardziej ogólny podział, który definiuje rodzaje baterii łazienkowych to: baterie umywalkowe, wannowe i prysznicowe (natryskowe). Na bazie tego podziału możemy stworzyć dalszy opis przeznaczenia pod względem montażu, na przykład baterie nablatowe, natynkowe, podtynkowe. I funkcjonalności, baterie jedno i dwuuchwytowe, elektroniczne. 

Baterie ścienne i sztorcowe.

Baterie ścienne jak sama nazwa podpowiada są ograniczone naściennym sposobem montażu. Istnieje jednak możliwość wyboru armatury montowanej natynkowo, lub podtynkowo. Zanim zaczęto produkować inne rodzaje baterii standardem były właśnie baterie naścienne. O ile mogą nam się one kojarzyć dość archaicznie, o tyle baterie podtynkowe są na pewno charakterystyczne dla nowoczesnego stylu, w którym główną rolę odgrywa minimalizm.

Baterie sztorcowe (stojące) są obecnie najczęściej kupowanym produktem armatury sanitarnej. Prostota montażu nie wymaga wiercenia otworów w ścianie, a jedynie wkręcenie w umywalkę lub w otwór w blacie. Rodzaje baterii sztorcowych ze względu na kształt i kolor jest trudny do zliczenia, ale oscyluje w okolicach tysięcy odrębnych sztuk.

Bat. sztorcowa, jednootworowa, jednouchwytowa. fot. Grohe
umywalkowa do montażu na tynkowego fot. Grohe

Bateria jedno, dwu… pięciootworowa.

Wyróżniamy także baterie pod względem ilości otworów montażowych. Im więcej elementów tym trudniejszy montaż. Standardem są baterie jednootworowe ze względu na wygodę montowania, ale istnieją również baterie dwuotworowe, drugie pod względem popularności, oraz trzyotworowe, czterootworowe, a nawet pięciootworowe. Te ostatnie są dostępne jako zestawy armatury wannowej, w której każdy element jak wylewka, zawory i słuchawka są montowane osobno. 

umywalkowa, trzyotworowa fot. Grohe
natryskowa dwuotworowa fot. Grupa Armatura
jednouchwytowa, jednootworowa, stojąca fot. Grohe
bateria pięciootworowa fot. Grohe

Elektroniczne rodzaje baterii łazienkowych.

Do baterii idących z duchem postępu z pewnością zaliczają się wszelkie baterie elektroniczne. Do takich należą baterie z termostatem ograniczającym zużycie ciepłej wody i jednocześnie zabezpieczają przed oparzeniem.

tutaj przeczytasz jak działa bateria termostatyczna i dlaczego staje się coraz bardziej popularna.

Baterie bezobsługowe (bezdotykowe), z wbudowanym czujnikiem na podczerwień, cieszą się największą popularnością w miejscach użyteczności publicznej takich jak galerie, czy obiekty sportowe. Oraz baterie z osobnym sterownikiem, jako okaz najwyższych możliwości technicznych. Działają bezprzewodowo, z możliwością kontroli temperatury i przepływu, oraz takimi funkcjami jak pauza, zapamiętywanie ustawień i automatyczne wyłączanie.

bezobsługowa fot. Grohe
z elektronicznym sterownikiem fot. Grohe

Baterie specjalistyczne.

Czasami specyfikacja miejsca wymaga indywidualnych rozwiązań technicznych. Takie niestandardowe cechy posiadają baterie specjalistyczne. Do najczęściej wykorzystywanych należą baterie medyczne ze specjalnie zaprojektowanym uchwytem, który umożliwia obsługę łokciem ze względu na szczególny nacisk na sterylność dłoni lekarza. Do specjalistycznych baterii można również zaliczyć baterie bidetowe przez inną konstrukcję niż w bateriach standardowych, a także baterie z podłączeniem do elektrycznych podgrzewaczy wody i baterie samozamykające, szczególnie dobrze sprawdzające się przy dzieciach i ich swobodnym podejściu do oszczędzania wody.

bidetowa fot. Grupa Armatura
samozamykająca fot. Grohe
specjalistyczna do montowania podgrzewaczy wody fot. Grupa Armatura
medyczna fot. Grupa Armatura

Baterie niestandardowe.

Jeżeli ktoś myśli, że widział już wszystko może się niejednokrotnie zdziwić jakie nowatorskie rzeczy są tworzone wraz z postępem czasu. Czy producenci kierując się fanaberią klientów tak samo wybrednych jak zamożnych, czy rzeczywistym popytem na niecodzienne produkty potrafią stworzyć niesamowite, a czasami ekscentryczne projekty. Do których na pewno należą baterie podłogowe i sufitowe.

Bateria wannowa, podłogowa fot. Bluewater
Bateria sufitowa fot. Gessi

Rodzaje baterii łazienkowych i nie tylko.

Nie możemy jednak zapominać, że baterie swoje miejsce mają nie tylko w łazience. Zmorą tych wszystkich, którzy codziennie zmagają się ze stertą naczyń, a jednocześnie niezbędnym sprzętem w każdej kuchni jest właśnie bateria kuchenna. Różniąca się długością wylewki i wysokością, a także w niektórych produktach wysuwanym kranem.

Bateria kuchenna fot. Grupa Armatura

Każda bateria ma swoją funkcjonalność, przeznaczenie i charakterystyczne elementy odróżniające je od innych produktów. Przy wyborze odpowiednich dla siebie artykułów dobrze poznać ich najważniejsze cechy, aby dokonać właściwego doboru spośród rodzajów baterii łazienkowych.

uważaj na armaturę sanitarną z marketu, jest robiona z tańszych materiałów! Czytaj więcej!
zobacz test 3 pryszniców, który okazał się najbardziej oszczędny?

5 thoughts on “Rodzaje baterii łazienkowych, poznaj wybór i przeznaczenie armatury sanitarnej.

 1. tomasz_83 Reply

  Nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak bateria sufitowa. Ciekawy art.

  • aquatro.2017 Post authorReply

   Istnieją, chociaż nie należą do najpopularniejszych.

 2. Jolcia Reply

  Mnie się podobają takie baterie w stylu retro, genialnie to wygląda i chciałabym mieć to u siebie w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *