Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać zużycie wody, co robić aby mieć wpływ na obniżenie rachunków za wodę. Jakie sprzęty i działania ci w tym pomogą. Oraz na co uważać kiedy rzeczywiście chcesz zacząć oszczędzać wodę.
Jak oszczędzać zużycie wody?
W obecnych czasach pojęcie inteligentnego domu odnosi się najczęściej do systemów elektronicznej obsługi sprzętów takich jak kontrola ogrzewania, oświetlenia, automatycznego nawadniania, czy niektórych urządzeń posiadających dostęp do wifi. Jednak jedyną i prawdziwą inteligencją domu jesteś Ty sam. Żadne oprogramowanie nie zdecyduje za Ciebie jakiego koloru płytki dobrać do łazienki, ani nie poczuje przyjemności jaką jest 10-minutowy prysznic po całym dniu pracy. Z pełnym przekonaniem można zatem rzucić tezę, że jeszcze w tych czasach inteligentny dom jest mitem.
Jedyną inteligencją w domu jesteś Ty.
Statystyczny Kowalski.
Według danych statystycznych średnie zużycie wody w Polsce wynosi 96 litrów na osobę w ciągu doby. Ciężko jest sobie wyobrazić takie liczby, szczególnie kiedy myślami przeprowadzamy rewizję całego dnia i czas, który spędziliśmy korzystając z wody. Jednak każde zalewanie czajnika na herbatę, każde użycie ekspresu, czy spuszczenie wody w łazience generuje pobór h²o. Biorąc pod uwagę średnią cenę wody, która wynosi 11.33 zł/m³ łatwo można obliczyć, że statystyczny Kowalski płaci ok. 32,63 zł. miesięcznie za samą wodę zimną, nie licząc ogrzewania tej wody, której cena może być nawet 3 razy wyższa.
Jak oszczędzać zużycie wody, jak obniżyć koszty?
Szukamy oszczędności, to zrozumiałe. Jeśli kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie „jak oszczędzać zużycie wody?”, warto zastanowić się nad poniższymi poradami. Świadome podejmowanie pewnych działań może nam zagwarantować skuteczne obniżenie codziennych kosztów, a ekonomiczne podejście do życia sprawia, że zaoszczędzone kwoty możemy przeznaczyć na wymarzone wakacje, zakup nowych urządzeń, czy realizację pasji. Masz na to wpływ, nie musisz wydawać pieniędzy
w niemądry sposób. Chcesz mieć ich więcej? Zastosuj poniższe instrukcje:
- prysznic zamiast wanny
- bateria eko
- uruchamianie tylko pełnej pralki
- zmywarka zamiast ręcznego zmywania
- woda wielokrotnego użytku
Prysznic vs wanna.
Jeśli kierować się jedynie gustem użytkowników, walka między powyższymi rozkłada się całkiem równomiernie. Ponieważ pewne badania mówią, że 36% osób posiada wannę, 32% posiada prysznic, a 32% posiada oba rozwiązania. Natomiast jeśli kierować się kwestią oszczędności, zdecydowanie prysznic wygrywa z wanną. Wygrywa, pod warunkiem, że kąpiel nie trwa dłużej niż 6 minut i temperatura wody nie przekracza 38 º C. Przy takich parametrach zużycie wody wynosi ok. 43 l.
Należy pamiętać! Biorąc prysznic dłużej niż 10 minut w wodzie o temperaturze powyżej 38 º C, zużycie wody jest porównywalne z kąpielą w wannie pełnej wody.
Natomiast samo nalanie wody do wanny, której przeciętna pojemność wynosi 200 l, jest dłuższe niż samo wzięcie prysznica. W mentalności jednak (szczególnie ludzi w wieku 45+) wymiana wanny na bardziej ekonomiczny prysznic wydaje się niemożliwa. Dużą rolę zapewne odegrała tu miniona epoka, w której używanie wanny było po prostu najtańszym standardem.
Prysznic, oprócz oszczędności ma wiele innych zalet. Przy mniejszym zużyciu wody można korzystać z niego częściej,
niż z wymagającej czasu kąpieli w wannie. Chociaż ten argument nie przekonuje miłośników wylegiwania sie w ciepłej wodzie, dla których kąpiel jest pewnego rodzaju rytuałem. Natrysk jest wygodniejszy dla osób starszych
i niepełnosprawnych z powodu otwartej przestrzeni. Dodatkowo można go wyposażyć w specjalne uchwyty, czy siedziska. Przy wymianie na prysznic pozostaje pytanie, gdzie w takim przypadku będzie można trzymać karpia na święta?
napisaliśmy osobny artykuł: „ile wody zużywa prysznic” na podstawie 3 wybranych przez nas produktów.
Które baterie są eko?
Do najoszczędniejszych baterii należą baterie termostatyczne i bezdotykowe. Te pierwsze generują oszczędność wody
w granicach 40-60% (używając przycisku eco). Możemy ręcznie ustawić stałą temperaturę wody na jednym pokrętle
i wielkość strumienia na drugim. Są droższe od zwykłych baterii, ale producenci gwarantują zwroty inwestycji w postaci zmniejszonych rachunków za wodę już po 10 miesiącach.
chcesz wiedzieć jak działa bateria termostatyczna? czytaj ten artykuł.
Bateria termostatyczna zużywa nawet 60% mniej wody
od zwykłej baterii.
Baterie bezdotykowe najczęściej spotykamy w galeriach handlowych, czy innych miejscach odwiedzanych przez liczne grupy ludzi. Dlatego mentalność podpowiada nam, że taka bateria nie nadaje się do użytku domowego. Jednak tego typu baterie potrafią zużyć 50% mniej wody, niż zwykłe baterie. Szczególnie dobrze sprawdzają się w rodzinach z dziećmi, które czasami zapominają o zakręceniu kranu. W baterii bezdotykowej woda zostaje automatycznie odcięta, jeżeli wbudowany czujnik nie wyczuje ruchu. A sam przepływ wynosi 5-6 l na minutę. Przy zakupie tego typu baterii warto zwrócić uwagę na klasę ekologiczną danego produktu. Ponieważ są na rynku dostępne tańsze baterie bezdotykowe, których klasa jest oznaczona jako B, C, czyli porównywalne ze zwykłymi bateriami jednouchwytowymi.
Zwróć uwagę na klasę ekologiczną baterii: Z- najmniejsze zużycie, A, S, B, C, D- największe.
Jeżeli z jakiegoś powodu trudno zdecydować się na zakup ekologicznej baterii (klasy przepływu Z) pozostaje możliwość dokupienia perlatora do zwykłej baterii. Jego zadaniem jest napowietrzenie strumienia wody, przy mało wyczuwalnym spadku ciśnienia. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ odczucie płukania rąk, czy naczyń jest takie samo, natomiast zużycie wody 50% mniejsze. Jedyną wadą jest wydłużony czas napełniania naczyń, który jest zrozumiały, ale dla niektórych może być dokuczliwy.
Pranie przy pełnym bębnie.
Nowoczesne pralki oprócz wbudowanych programów oszczędnościowych posiadają również wagi, które przed włączeniem funkcji prania wykonują kilka obrotów bębna. Ma to na celu zważenie ilości prania i dobranie odpowiedniego czasu pracy. Przy takich urządzeniach metoda pranie tylko pełnej pralki nie jest już tak niezbędna jak kiedyś. Chociaż biorąc pod uwagę koszty prądu można się zastanowić, czy nie lepiej zrobić jedno duże pranie w tygodniu, niż na przykład trzy mniejsze.
Zmywarka, czy ręczne mycie?
Przeczesując internet w poszukiwaniu jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co jest oszczędniejsze, zmywarka, czy ręczne mycie naczyń? Można odnaleźć tyle samo opinii chwalących jeden sposób, co negatywnych wypowiedzi. Najczęściej dzieje się tak z powodu sponsorowanych postów (często spotykany sposób reklamy w internecie), w których bloger zachwala sprzęt zamawiającego i za wszelką cenę (naginając niejednokrotnie fakty, lub stosując manipulacje liczbowe) próbuje udowodnić wyższość zmywarki nad zmywaniem ręcznym.
Z drugiej strony można znaleźć wypowiedzi jednoznacznie mówiące, że zmywanie ręczne jest nawet 10 razy oszczędniejsze. Ponieważ przy zmywarce dochodzą koszty prądu, dużo więcej chemii i środków zabezpieczających,
nie wspominając o tym, że niektórych naczyń (np. teflonowe) nie można myć w zmywarce. Czyli mimo posiadania zmywarki i tak pewną część trzeba myć ręcznie. Producenci zdają się milczeć na niektóre tematy dotyczące eksploatacji swoich urządzeń. Nie ma powodu, by się temu dziwić. Tak działa reklama i zawsze działała. Zaletą zmywarki jest na pewno czas, który możemy spożytkować w inny sposób niż stanie przy zlewie. I to jest prawdopodobnie najczęstszy powód zakupu zmywarki. Drugim argumentem za jest podgrzewanie wody przez samo urządzenie, co zmniejsza koszty poboru ciepłej wody. Ale zwiększa pobór prądu. W zasadzie to tyle, jeśli chodzi o plusy.
Szara woda.
Czyli woda wielokrotnego użytku. Według encyklopedii, szara woda- to wolna od fekaliów zabrudzona woda wytwarzana podczas procesów domowych takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie, nadająca się w ograniczonym zakresie do ponownego użycia. Na rynku istnieje wiele firm oferujących domowe systemy uzdatniania szarej wody. Jeśli zakładając,
że 50-80% ścieków domowych nadaje się do ponownego użytku w postaci szarej wody. Oferowane systemy mogą pomóc zredukować zużycie nawet o 50%. Jest to jednak spora inwestycja, którą ciężko wprowadzić do już wybudowanego domu. Jednak jako element ekologiczny przy budowie nowego miejsca zamieszkania jest godny polecenia. Najprostsze ponowne użycie wody użytkowej można wprowadzić poprzez gromadzenie jej w odpowiednich pojemnikach i używanie jej np.
do spłukiwania klozetu.
Jak oszczędzać zużycie wody – podsumowanie.
Żeby mieć rzeczywisty wpływ na zmniejszenie domowych kosztów zużycia wody dobrze jest zainwestować w ekologiczne produkty generujące mniejszy pobór. Włączyć mentalność oszczędzania i ekonomicznie używać niektórych sprzętów.
Oraz podchodzić kreatywnie do tematu racjonalnego gospodarowania budżetem, wprowadzając najlepsze możliwe zmiany do naszego otoczenia, mające na celu optymalizację naszych kosztów, a w skutek czego również dbanie o środowisko.
Żeby nasz dom, z naszą pomocą mógł zapracować na miano inteligentnego domu.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci dowiedzieć się jak oszczędzać zużycie wody.