Z tego artykułu dowiesz się jak czyścić wanny akrylowe, jakich środków unikać oraz jak poradzić sobie w przypadku niewielkich usterek wynikających z codziennego użytkowania wanny.
Jak czyścić wanny akrylowe?
Przeczytaj nasz artykuł z opiniami o wannach akrylowych.
Akryl, czyli metakrylan metylu jest najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się wanny. Jest najtańszym w stosunku do jakości tworzywem. Jego właściwości termiczne pozwalają na uformowanie dowolnego kształtu. Stąd wynika popularność wanien akrylowych. Modne swojego czasu wanny z zagłówkami, podłokietnikami, siedziskami wyparły w dużej mierze z rynku wanny stalowe i żeliwne ze względu na ograniczone możliwości zmiany ich kształtu.
Akryl charakteryzuje się dużą odpornością na wyginanie i dopuszczalny nacisk, jednak jest wrażliwy na wysokie temperatury. Oraz, mimo właściwości przeciw kwasowych, jest podatny na mocne środki żrące, alkohole, mleczka i inne artykuły czyszczące, które zawierają cząsteczki ścierne. Mogą one powodować zarysowania powierzchni akrylowych i ich zmatowienie.
Skoro nie można używać środków czystości, powstaje pytanie jak czyścić wanny akrylowe?
Powierzchnia wanien akrylowych jest gładka i połyskująca, co sprawia że brud nie osadza się na nich łatwo. Wszyscy producenci w kartach produktowych, instrukcjach i w regulaminach gwarancyjnych piszą, że właściwa konserwacja powinna ograniczać się do użycia zwykłego mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń i miękkiej ściereczki z mikrowłókien.
Istnieją również specjalne żele do czyszczenia powierzchni akrylowych, którymi zalewa się wanny i czeka parę minut. Po czym spłukuje dużą ilością wody. Na koniec jest zalecenie, aby wannę przetrzeć do sucha. Niewywiązanie się z tego zalecenia wiąże się z ryzykiem osadzania kamienia na powierzchni wanny akrylowej. Szczególnie ryzykowne jest to w przypadku występowania wody twardej.
Czynność czyszczenia wanny w ten sposób zaleca się po każdej kąpieli, a w przypadku specjalnych żelów raz na kilka dni.
Jak czyścić wanny akrylowe i jak dbać o ich długą żywotność?
Przy użytkowaniu wanien akrylowych ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność przy kontaktach akrylu z wysoką temperaturą, ponieważ powierzchnia może się odkształcać pod wpływem zbyt wysokiego ciepła. Należy również uważać na uderzenia. Mały flakonik z perfumami lub kubeczek do płukania jamy ustnej wpadający do wanny akrylowej potrafi zostawić rysę, a nawet pęknięcie.
Tworzywo, z którego są wykonane popularne wanny jest jednak na tyle plastyczne, że niewielkie rysy i zmatowienia powstające w skutek niewłaściwej konserwacji powierzchni można w łatwy sposób naprawić przy pomocy specjalnych zestawów do tego przeznaczonych.
W przypadku renowacji używa się papieru ściernego i pasty polerskiej. Jako zestawu naprawczego na większe usterki używa się płynnego akrylu i utwardzacza. Chociaż w przypadku napraw na własną rękę mogą zostać złamane zasady gwarancji. Dlatego zanim zaczniemy sami naprawiać naszą wannę akrylową warto sprawdzić, czy nie koliduje to z regulaminem udzielania gwarancji.
Może masz inne doświadczenia lub wskazówki jak czyścić wanny akrylowe? Podziel się z czytelnikami w komentarzu.
Chcesz wiedzieć jak działa pompa ciepła? Odpowiedź znajdziesz klikając w to zdanie.