Ile wody zużywa prysznic?

ile wody zużywa prysznic aquatro krzepice

Czy wiesz ile wody zużywa prysznic? Jakie czynniki mają wpływ na zwiększenie kosztów zużycia wody? Czy można brać prysznic taniej? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz w poniższym artykule.

To ile wody zużywa prysznic jest uwarunkowane przede wszystkim rodzajem baterii i klasą przepływu wody.

Coraz częściej zastanawiamy się, czy jest możliwe obniżenie kosztów, które są generowane przez nasze codzienne czynności. Spotykamy się również z pytaniem o ilość wody jaką zużywa prysznic. Jest to ściśle powiązane z rodzajem baterii natryskowej, której używamy, czasem jaki przeznaczamy na kąpiel, oraz temperaturą wody (długi prysznic w wysokiej temperaturze może znacząco podnieść koszty tej codziennej czynności).

Żeby jasno i klarownie wyjaśnić ile wody zużywa prysznic będziemy się posiłkować przykładem baterii, które są dostępne u naszych standardowych producentów. Na światło dzienne weźmiemy 3 losowo wybrane rodzaje baterii natryskowych.

Niech to będą następujące baterie prysznicowe:

 • Atrio, firmy Grohe
 • zestaw prysznicowy Movia, od firmy Excellent
 • zestaw Dual Shower System Logo firmy Kludi

Aby dobrze zrozumieć klasę przepływu wody musimy poznać podział owej klasy i poszczególne stopnie jakie posiadają wybrane przez nas baterie.

klasy przepływu wody zgodne z aktualnymi normami.

1 Atrio od Grohe.

bateria prysznicowa Atrio od Grohe. fot. Grohe

Atrio jest to jednouchwytowa bateria prysznicowa montowana do ściany z niezawodnym zaworem ceramicznym, z nowoczesnym wyglądem, który zostawia w tyle standardowe baterie. Prezentuje się całkiem przyzwoicie. Na stronie producenta możemy znaleźć podstawowe informacje takie jak szerokość głowicy, powłokę z jakiej wykonany jest produkt i dodatkowe ciekawostki w postaci zakrytego przyłącza i zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym. Jednak aby dowiedzieć się jaka jest klasa przepływu tej baterii musimy trochę poszperać. Na szczęście dosyć szybko można znaleźć odnośnik do karty technicznej produktu, z której możemy wyczytać, że natężenie przepływu przy ciśnieniu przepływu 3 bar wynosi dla prysznica ok. 20 l/min. Posiłkując się powyższą tabelką możemy dokonać następującego obliczenia:

20 l/min : 60 (sekund) = 0,(3) l/s

Oznacza to, że bateria Atrio posiada klasę przepływu S.

Ile wody zużywa prysznic Atrio firmy Grohe?

Zakładając, że czas trwania kąpieli wynosi średnio 10 minut, a koszt za m³ wody wynosi 8,58 zł. (dla miasta i gminy Krzepice zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Krzepicach z dn. 21 lutego 2017 – czyli miejsca siedziby naszej firmy) koszt jednorazowego prysznica wyniesie 1.71 zł. co daje nam miesięczny koszt ok. 50 zł.

2 Movia od Excellent.

zestaw prysznicowy Movia od Excellent. fot. Excellent

Co prawda jest to sam przewód natryskowy z uchwytem, więc konieczne będzie połączenie go z dodatkową baterią prysznicową. Sam produkt jest montowany do ściany, wyposażony w uchwyt, oraz mydelniczkę. W karcie producenta możemy przeczytać, że natrysk ręczny ma klasę przepływu Z, a przewód natryskowy ma klasę przepływu E. Oznacza to optymalizację ciśnienia z jakim będzie płynęła woda w połączeniu z niewielkim zużyciem wody. Dla tego zestawu obliczenie będzie łatwiejsze:

Z – 0,15 l/s x 60 (sekund) = 9 l/min

Ile wody zużywa prysznic w zestawie Movia od Excellent?

Zestaw prysznicowy Movia od Excellent, biorąc pod uwagę te same parametry, co w powyższej baterii, czyli długość prysznica 10 min i cena za m³ – 8,58 zł. Koszt jednorazowy prysznica wyniesie w tym przypadku 0,77 zł. A w ujęciu miesięcznym 23,1 zł W porównaniu do klasy S koszty są mniejsze o więcej niż połowę. Dodatkowym atutem jest niewielka cena zestawu.

3 Logo od Kludi.

zestaw prysznicowy Logo od Kludi. fot. Kludi

Zestaw najdroższy, ale nie zawsze cena idzie w parze oszczędnością samego produktu. O czym przekonamy się za chwilę. Tym razem nie trzeba było szukać klasy przepływu, ponieważ jest ona wyraźnie podana na stronie produktu. Możemy dowiedzieć się wielu informacji o tym zestawie prysznicowym. Posiada regulację ramienia, termostat z blokadą przy 38° C, zawór zwrotny oraz sitko zatrzymujące zanieczyszczenia. Ale klasa przypływu ma poziom B. W opisie jest napisane, że natrysk ręczny zużywa 16 l/min. Jednak skoro klasa przepływu B, to powinna wynosić nie mniej niż 19,8 l/min, a nie więcej niż 30 l/min. Sam przewód natryskowy posiada klasę przepływu 21 l/min, czyli właśnie B. Chyba po prostu producenci pisząc o klasie przepływy mieli na myśli klasę przepływu przewodu, chociaż samo ujście wody, czyli faktyczne zużycie jest po stronie natrysku ręcznego. Mimo niejednoznacznych danych możemy jednak wykonać podobne obliczenia:

B – 21 l/min. 8,58 zł x 21% = 1,80 zł

Ile wody zużywa prysznic w zestawie Logo od Kludi?

Tyle zapłacimy za jednorazowy prysznic, który w skali miesiąca urośnie nam do prawie 55 zł. Łatwo można więc obliczyć, że codzienny prysznic z zestawem za niecałe 2 tys. zł. będzie nas kosztował 660 zł rocznie + sam niemały koszt zestawu.

Ile wody zużywa prysznic, gdy nie zwracamy uwagi podczas zakupów na klasę przepływu?

Jeśli zależy nam na oszczędnym korzystaniu z wody, bez względu na intencje. Zdecydowanie warto przede wszystkim zwrócić uwagę na klasę przepływu baterii i natrysków, bo ja się okazuje zestaw za niecałe 100 zł. może być bardziej oszczędny, niż zestaw za 2k. Nie wchodząc jednak w szczegóły takie jak renoma marki, czy materiały wykonania, a biorąc pod uwagę jedynie oszczędność. Gdy podczas zakupu natrysku nie zwrócimy uwagi na klasę przepływu możemy stracić sporo pieniędzy podczas codziennej eksploatacji. Ale teraz, skoro już wiecie na co zwracać uwagę będziecie na pewno świadomie podejmować decyzje o zakupie odpowiedniej baterii z najlepszymi parametrami.

Jeśli masz jeszcze czas, możesz poczytać jeszcze więcej o oszczędzaniu wody.
Albo poznać rodzaje baterii łazienkowych i ich przeznaczenie.

3 thoughts on “Ile wody zużywa prysznic?

 1. Jolcia Reply

  No właśnie wszystko uzależnione jest od rodzaju przepływu i tego, jaki rodzaj prysznica użyjemy.

 2. Adrian Reply

  Pytanie czy prysznic z klasą przepływu wody Z jest komfortowy? Można się wygodnie umyć pod taką ilością wody czy jest tylko oszczędny?!

  • aquatro.2017 Post authorReply

   Dużą rolę odgrywa tu rzeczywiste ciśnienie wody jakie występuje w instalacji. Pomiary poszczególnych klas przepływu wykonuje się przy ciśnieniu 0,3 MPa. Więc jeśli warunki są odpowiednie, prysznic z baterią o klasie przepływu Z oprócz oszczędności wody, powinien być komfortowy. A już na pewno nie uciążliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *