Co to jest współczynnik COP

co to jest cop

Z tego artykułu dowiesz się co to jest COP. Co oznacza ten zwrot, oraz poznasz wzór na to, jak obliczyć COP dla poszczególnych urządzeń chłodniczo – grzewczych.

Co to jest współczynnik COP?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się co to jest współczynnik cop. To od dziś będziesz już bogatszy o tę wiedzę. COP – z j. ang Coefficient of Performance, znaczy tyle co – Współczynnik wydajności. Pojęcie to jest ściśle związane z branżą grzewczą czy też chłodniczą. Ponieważ współczynnik COP może być używany zarówno w stosunku do pomp ciepła (jest to praktycznie natywny parametr każdej pompy ciepła), jak również do lodówek oraz urządzeń klimatyzujących pomieszczenia lub samochody.

Drugim parametrem określającym wydajność energetyczną urządzeń chłodniczych i grzewczych jest EER – czyli Energy efficiency rating co oznacza ocenę efektywności energetycznej. Różnica pomiędzy tymi dwoma parametrami jest taka, że współczynnik EER dotyczy sprawności chłodzenia, a COP sprawności grzania.

COP – to współczynnik sprawności grzewczej
EER – to współczynnik sprawności chłodniczej

Co to jest COP w opisie szczegółowym.

Współczynnik wydajności COP jest stosunkiem mocy grzewczej do energii elektrycznej pobranej przez to urządzenie.
Najprościej można ukazać to na poniższym obliczeniu.

Obliczenie pokazuje, że pompa ciepła aby zaspokoić zapotrzebowanie domu na ciepło, które wynosi w tym przypadku 10 kW. Jest w stanie pobrać ze środowiska 8 kW darmowej energii, oraz dobrać jako eksploatację 2 kW z energii elektrycznej. W tym przypadku COP pompy ciepła wynosi 5. Czyli jest to najbardziej optymistyczny wariant, ponieważ sprawności pomp ciepła oscylują w okolicach 3 – 4 współczynnika COP.

Na sprawność urządzeń grzewczych i chłodniczych mają wpływ przede wszystkim warunki atmosferyczne, z których energię pobierają pompy ciepła, ale również poprawne wykonanie podłączenia urządzeń i optymalizacja ustawień. Dlatego kładziemy nacisk na informowanie potencjalnych użytkowników, że najważniejszy jest wybór profesjonalnych instalatorów, którzy mają doświadczenie w swojej dziedzinie i wiedzą jakie sprzęty dobrać do odpowiednich warunków gospodarczych. Aby cieszyć się maksymalną wydajnością, czyli najwyższym możliwym COP.

1. por. Wikipedia/współczynnik-wydajności-chłodniczej.

tutaj możesz przeczytać o tym jak działa pompa ciepła i dlaczego mówi się „darmowe źródło energii”
na 99% nie kupiłbyś pompy ciepła w markecie. A inne produkty? czy armatura sanitarna z marketu jest godna polecenia? czytaj!

One thought on “Co to jest współczynnik COP

  1. Jolcia Reply

    warto wiedzieć takie rzeczy, nie wiadomo kiedy i do czego taka wiedza się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *