Bateria termostatyczna, jak działa.

Bateria termostatyczna jest produktem, po który coraz częściej sięgają mieszkańcy polskich domów. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że urządzenie zwane termostatem zyskuje tak wielką popularność? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do czytania artykułu. 

Bateria termostatyczna, jak działa.

Nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć przykłady termostatu w naszym najbliższym otoczeniu. Termostaty występują w większości domów w kaloryferach, w każdym samochodzie, czy w lodówce. Termostat, jak sama nazwa wskazuje termo – temperatura i stat – stały, niezmienny. Jest to urządzenie polegające na utrzymywaniu stałej temperatury, w tym przypadku wody płynącej z baterii.

Zobacz w Wikipedii co to jest termostat.

Zasada działania baterii termostatycznej polega na mieszaniu wody gorącej i zimnej w specjalnie zaprojektowanym zaworze termostatycznym. Woda gorąca i zimna wpadają osobnymi otworami do zaworu termostatycznego, w którym jest mieszana. W zależności od ustawienia temperatury na regulatorze, element termostatyczny zwiększa lub zmniejsza dopływ gorącej wody do mieszacza, z którego następnie wylatuje woda o określonych przez nas parametrach ciepła.

Zaletą zaworu termostatycznego jest dokładność ustawionej przez nas temperatury do 1 º C.  I równocześnie nie ma ryzyka, że nagle poleci z baterii woda gorąca, co mogłoby skutkować na przykład poparzeniem skóry.

głowica termostatyczna. fot. amazon
schemat działania baterii termostatycznej.

Bateria termostatyczna zalety.

Do najważniejszych zalet należy przede wszystkim możliwość bardzo szybkiego ustawienia pożądanej przez nas temperatury. Ponieważ w najlepszych bateriach termostatycznych czas zmiany temperatury na ustawioną nie może przekroczyć 4 sekund. Wiąże się to z widocznymi oszczędnościami, ponieważ nie musimy „wylewać” na próżno wody, gdy chcemy ustawić odpowiednio ciepły strumień.

Bateria termostatyczna posiada również regulator przepływu wody, którym możemy ustawić siłę wypływającego strumienia  Ma to swoje zalety, gdy na przykład chcemy tylko opłukać szczoteczkę do zębów, lub umyć ręce. Do tych czynności wystarczy niewielki strumień. Uruchamiając zwykłą baterię najczęściej strumień, który poleci jest znacznie większy niż potrzebujemy. Przez to woda się marnuje, a to wiąże się z kosztami, które w przeliczeniu rocznym wcale nie należą do takich, które moglibyśmy bagatelizować.

Niektóre baterie termostatyczne posiadają specjalny przycisk eco, który dodatkowo może zmniejszyć zużycie wody nawet do 50%.

Bateria termostatyczna jest bezpieczna dla dzieci. Poprzez możliwość ustawienia maksymalnej temperatury do 38 º C (aby ustawić większą temperaturę należy zwolnić blokadę) nie ma ryzyka, że dzieci podczas naszej chwilowej nieobecności zrobią sobie krzywdę gorącym strumieniem, który może się pojawić w przypadku zwykłej baterii.

Bateria termostatyczna, gwarancja skuteczności przy odpowiedniej dbałości.

O baterie termostatyczne, aby utrzymać ich niezawodność i doskonałe parametry, tak jak o każde urządzenie należy dbać. Do każdej baterii termostatycznej dołączona jest instrukcja montażu i obsługi z zawartymi informacjami na przykład o minimalnym ciśnieniu przepływu wody, lub o braku możliwości łączenia baterii z elektrycznymi i gazowymi podgrzewaczami wody. Ponadto są informacje o klasie przepływu wody, sposobach czyszczenia powierzchni armatury, oraz gwarancji obejmującej produkt. Do najważniejszych jednak zaleceń jest obowiązek, aby raz na jakiś czas dokonać przeglądu baterii i wyczyścić takie elementy jak wężyki, zawory i uszczelki siateczkowe, ponieważ od ich właściwej konserwacji będzie zależeć długotrwałość naszej baterii termostatycznej.

Jeśli już jesteśmy przy oszczędzaniu wody, tu możesz się dowiedzieć ile wody zużywa prysznic.
Albo raz na zawsze dowiedzieć się co to jest odpływ warszawski, a co odpływ poznański.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *